Asus WL-520GU i Tomato

Oczywiście nie mogłem oprzeć się pokusie wymiany domyślnego oprogramowania od Asusa w moim domowym routerze na coś… lepszego i OpenSource. Zasadniczo w oprogramowaniu oryginalnym niczego nie brakowało, ale okazało się, że mój router posiada wbudowany port USB – niestety tylko do dzielenia drukarek…

Oczywiście to było dla mnie trochę za mało, drurka działa na WiFi więc nawet jej nie podpinałem więc zacząłem się zastanawiać jak wykorzystać dodatkową wtyczkę w routerze. Zrobienie prostego NAS? Z racji na to, ze w Australii mam „drugą taryfę” na internet (czyt: więcej internetu w nocy) wymyśliłem sobie, że nocą powinien pracowąć torrent, a za dnia będę mógł cieszyć się wspólnym storagem dla pobranych plików.

Pierwszy wybór padł na dd-wrt – od razu mówię, że ładowanie binarek przez interface nie zadziała, trzeba skorzystać z TFTP. Jak to zrobić – znajdziecie na stronie dd-wrt. Pod Windowsem XP tftp.exe jest w standardzie, od Visty w górę trzeba doinstalować w Panelu sterowania, lub zciągnąć jakiś zewnętrzny serwer tftp.

Generalnie po zainstalowaniu dd-wrt wszystko działało pięknie, ale… zabrakło wsparcia dla USB 2.0 – więc prędkości były tragiczne, pomijając fakt odczepiania się napędu – czy był to Pendrive czy zewnętrzny dysk USB. Za to, był wbudowany klient torrenta, którego udało się zainstalować krótkich przygodach.

Niestety nie byłem usatysfakcjonwany. Jak to mowią Ozzie: „too much hassle”. Poza tym jakoś interface wydawał mi się drętwy. Na szczęście okazało się, że jako jeden z nielicznych moj router współpracuje również z Tomato. Niestety podstawowe Tomato z nie współpracuje z USB, na szczęście jest port Tomato o wdzięcznej nazwie Tomato USB, który działa beż żadnych „ale”

Wspiera on wbudowane USB 2.0, do tego obsługuje systemy Ext2 / Ext3 / FAT i posiada wbudowany serwer FTP. Wszystko z bardzo przejrzystmy interfacem i intuicyjną obsługą.

Niestety nie ma klienta Torrenta, ale za to jest NAS który działa 🙂

Gdyby ktoś potrzebował: instrukcja do Asus WL-520GU po polsku i instrukcja do Asus WL-520GU.

tomato1.png

tomato2.png

tomato3.png