Obowiązkowe wtyczki dla WordPressa

Jak już wcześniej wspominałem, WordPress posiada tysiące gotowych do użycia wtyczek. Spośród takiego zbioru, bardzo ciężko jest odfiltrować te naprawdę potrzebne i niezbędne. Oto kilka wtyczek, które na pewno warto zainstalować.

All in One SEO Pack

(http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/)

Wtyczka ta pozwala na ręczne ustawianie tytułów, słów kluczowych oraz opisów dla postów i stron. Obowiązkowa, jeżeli nasza strona ma być zoptymalizowana pod wyszukiwartki.

Google XML Sitemaps

(http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/)

Kolejna wtyczka SEO – generuje tzw. sitemapy dla silnika google. Obowiązkowa pozycja, jeżeli chcemy aby google wiedziało o wszystkich naszych stronach i podstronach.

WordPress Backup

(http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-backup/)

Wprawdzie zwykle backup to kwestia naszego dostawcy hostingowego, ja jednak wierzę, że jeśli masz na kogoś liczyć – licz na siebie. Ta wtyczka wykonuje kopletną kopię naszej instalacji, włącznie z katalogiem upload, aktualnym szablonem i wtyczkami. Kopie tworzene w postaci plików .zip. Warto też zatroszczyć się o osobne narzędzie do robienia kopii bazy danych! Można też oczywiście skorzystać z wbudowanej funkcji eksportu bazy danych.

Akismet

(http://wordpress.org/extend/plugins/akismet/)

Jedna z podstawowych wtyczke do walki ze SPAMem – sprawdza nasze komentarze automatycznie i oznacza niepożądane jako spam. Wysoka skuteczność – uwaga darmowa jedynie dla stron niekomercyjnych! Wymaga posiadania konta w serwisie Akismet.

Mollom

(http://wordpress.org/extend/plugins/wp-mollom/)

Mollom to również wtyczka która rozwiązuje problem spamu w komentarzach, jej zaletą jest jedna to, że działa również dla stron komercyjnych. Ma bardziej rozbudowane funkcje rozpoznawania spamu, jak i również niepożądanych komentarzy. Wymaga rejestracji w zewnętrznym serwisie.

WPtouch

(http://wordpress.org/extend/plugins/wptouch/)

Tworzy wersję mobilną naszego bloga. Dzięki niej strona będzie doskonale wyglądać w urzędzaniach takich jak: iPhone, iPod touch, Android, Palm Pre, Samsung touch and BlackBerry Storm/Torch.

WP-Piwik

(http://wordpress.org/extend/plugins/wp-piwik/)

Osobiście uważam, że Google Analytics dostarcza trochę zbyt wiele informacji na temat naszej strony i… nie działa w czasie rzeczywistym. Dlatego też sam używam Piwika. Wtyczka ta pozwala na łatwą integrację naszego bloga z WordPressem.

Tyle z podstawowych pluginów.