Fajne oprogramowanie dla MACa

Spis treści

Czym jest system operacyjny bez odpowiedniego oprogramowania. Po przesiadce z XP zacząłem szukać alternatyw dla moich ulubionych programów. Poniżej lista najbardziej przydatnych programow ktore umożliwiły mi przesiadkę na MACa bez problemów.

Menadżer plików

Image not found


ForkLift zastępca windowsowego TotalCommandera, ma wszystko co trzeba – dwa panele, klawiszologię z TC, klienta FTP, narzędzia wielokrotnej zmiany, potrafi nawet połączyć się przez BT z dowolnym urządzeniem. Niestety program jest płatny ale kosztuje niecałe 30$ a jest warty swojej ceny. Próbowałem korzystać z alternatywnego darmowego oprogramownia, ale notoryczne problemy z FTP zdecydowały, że jednak moim programem będzie ForkLift

Edytor dla programisty

Image not found

Komodo Edit – doskonały edytor programistyczny. Wszystki niezbędne opcje: code folding, autocomplete, zarządzanie projektami, zdalna edycja plików z FTP, makra itp, itd… nie ma nic lepszego. Do jego wad można zaliczyć dosyć długie uruchamianie, ale rekompensują ten problem jego ogromne możliwości. Program robi syntaxchecking w trakcie pisania, wszystkie parametry można dostosować do najbardziej dzikich wymagań. Myślałem że nie znajdę swojego EditPlusa pod MACa, ale… znalazłem coś lepszego. Ostatnim plusem jest to, ze Komodo działa na wielu platformach – można swobodnie przenosić projekty pomiędzy systemami.

Putty dla MACa

Image not found iTerm


iTerm – terminal SSH, bardzo wygodny program terminala pod MACa – dodatkowo ma możliwość bookmarkowania serwerów. Poza tym raczej ubogie opcje konfiguracyjne, ale spokojnie wystarczają do normalnej pracy.