Centralka VoIP czyli Asterisk i FreePBX

Jako, że jestem właścicielem pewnego przybytku borykam sie z rożnymi problemami natury organizacyjnej. Od pewnego czasu moja załoga powiększa się systematycznie o kolejnych ciężko pracujących programistów, którym to bardzo często przeszkadzają klienci swoimi ciężkimi pytaniami i oczekiwaniami. Pojawiła się więc naturalnie potrzeba posiadania Centralki telefonicznej.

Jako że człowiekiem jestem raczej wymagającym zapoznałem sie z oferta gotowych rozwiązań typu: centralka telefoniczna, centralka voip all in one itp, itd. Niestety okazało się, że albo oczekiwania finansowe sprzedawców przekraczają budżet skromnej firmy, albo nie spełniają podstawowych wymagań… czyli:

  1. Rozwiązanie ma być tanie i niezawodne
  2. Rozwiązanie ma być maksymalnie skalowalne, czyli dzisiaj mam n-pracownikow, jutro mogę miec n*10 pracownikow
  3. Ma wpasować sie w istniejącą infrastrukturę (nie chcemy więcej kabli)
  4. Ma mieć IVR, oraz identyfikować rozmówców

W sieci znalazłem kilka rozwiązań, m.in. coś pod windowsa, którego nazwy nie potrafie teraz przytoczyc. Program wydal sie ciekawy, ale po odpaleniu 10 roznych programow na tray zwątpiłem w czytelność tego rozwiązania. Kolejnym krokiem byl oczywiście Asterisk ale ręczna konfiguracja tego ustrojstwa pokonala moje chęci. Na szczęście znalazlem kilka projektow bazujących na Asterisku (nie wiem jak to sie odmienia :

Zasadniczo potrzebujemy zarzadzac numerami w liniach wewnetrznych, oraz spokojnie definiowac sobie sciezki wychodzace. Do tego zadania prawie idealem jest FreePBX czyli interface do Asteriska, ktory pozwala na spokojne grzebanie w konfigach przez przegladarke i niemartwienie sie brakiem dodatkowe parametru.

Jako ze lubie prostote znalazlem dwa systemy w postaci plyt ISO bazujacych na wybranych dystrybucjach Linuxa, akurat obie na CentOS . W praktyce cala praca polegala na sciegnieciu obrazu i zainstalowaniu go na wolnym sprzecie – polecam w ramach testow skorzystac z VMware a dopiero potem zabierac sie za instalacje na docelowej maszynie.

trixbox – bardzo fajny system, duze mozliwoscie, ale… pojawily sie problemy z aktualizacja, trzeba sie rejestrowac na ich stronie, sama strona dziala wolno, ogolnie przeladowany dodatkami w postaci SugarCRM ktory ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale… nie kazdy kto ma centralke potrzebuje zeby dzialal w niej CRM.

PBX in a Flash jak sama nazwa wskazuje mozna zainstalowac na karcie Flash 🙂 Zasadniczo program dziala bardzo sprawnie i bardzo szybko. Po zainstalowaniu dostajemy prosty interface no i oczywiście działające rozwiązanie w postaci FreePBXa kore bezbłędnie sie aktualizuje i… dziala. Caly system dziala szybciej i mniej obciąża maszyne, dodatkowo do zarządzania dostajemy webmin a oraz kilka innych narzedzi ktore omówię przy następnej okazji.

Ok, tyle haseł na poczatek wystarczy, postaram sie niebawem omowic mozliwosci jakie daje nam takie rozwiazanie.