ispCP czyli darmowy panel do zarzadzania hostingiem

ispCP czyli darmowy panel do zarzadzania hostingiem

Zasadniczo na większości serwerów, które sa moje używam jakże szlachetnego DirectAdmina , który odpowiednio kosztuje ale problemów z nim praktycznie żadnych nie ma. Support jest dobry, sam produkt też niczego sobie.
Czasami jednak zachodzi potrzeba skorzystania z czegoś darmowego, ze względu na tzw. cięcie kosztów.
Przez ponad miesiąc testowałem ispCP , który poza bardzo przywoitym designem niestety nie posiada wiele pozytywnych cech.

Instalacja standardowo bez większych problemów, zarówno na FreeBSD jak i Debianie, nie polecam opcji automatycznego generowania haseł bo trwa to strasznie długo, okazuje się też że sam system pomimo instalacji zgodnie z instrukcją potrzebuje dodatkowych paczek – także na pewno będziemy parę razy coś doinstalowywać.

Po instalacji wszystko teoretycznie działa, ale pojawiają się problemy z obsługą poczty – do wyboru mamy jeden webmail, zero zarządzania DNSami i dosyć ubogą konfigurację usług. Brakuje mi też jakiś domyślnych statystyk dla domen. Dodatkowo nie udało mi się odebrać poprawnie poczty, pomimo zakładania skrzynek pocztowych nie są poprawnie one odtwarzane w systemie obsługi pop3. Irytujące jest też to, że przychodzą e-maile informujące o wszystkich zdarzeniach, pt. logowanie, wylogowanie przez usera… komu to potrzebne defautowo ? W opcjach nie znalazłem żadnych konkretów, w manualu było coś o edycji jakiś tam plików. Na minus można zaliczyć też dokumentację, która jest po prostu fatalna.

Do plusów można na pewno zaliczyć obsługę bardzo wielu języków, oraz ładny i ergonomiczny design. Więcej poza darmowością nie zanotowałem.

Tyle moich żalów, testuję teraz coś z zupełnie innej beczki – wyniki już wkrótce