Alternatywy dla phpMyAdmin

Alternatywy dla phpMyAdmin
Spis treści

Dla większości z nas jedyną metodą pracy z MySQL em jest linia poleceń – mało wygodna, szczególnie przy operacjach typu ALTER TABLE, za to praktycznie jedynie rozwiązanie, jeżeli w grę wchodzą duże zapytania, albo duże dumpy. Drugim rozwiązaniem jest  phpMyAdmin . Nie każdy jednak wie, albo zna inne metody pracy z MySQLem. Postanowiłem przedstawić i opisać kilka ciekawych projektów, które można wykorzystać do pracy z MySQL i innymi bazami danych.

SQL Buddy

Bardzo ładnie wyglądający i sprawnie działający skrypt do pełnego zarządzania MySQL. Niestety ostatnimi czasy projekt lekko podupadł na aktualizacjach, ale warto go polecić. Bardzo wygodnie pracuje się z nim w przypadku edycji rekordów – AJAXowy interfejs działa szybko i sprawnie. Jedyne problemy jakie zanotowałem, to przy tworzeniu tabel i ustawieniach kluczy no i przy imporcie większych lub bardziej skomplikowanych tabel. Także moje wnioski są następujące – do edycji rekordów tak, do bardziej zaawansowanych operacji zdecydowanie nie.

MyWebSQL

Nazwa MyWebSQL kulawa, za to sam projekt mocno zaawansowany.

Największą jego wadą chyba są dosyć jaskrawe kolory interfejsu, prawdopodobnie autora trochę poniosło przy projekcie, ale być może tylko mnie się on nie podoba.

Warto go jednak sprawdzić i przetestować bo nie jest to typowy program do “przeglądania” tabel, ale potrafi też przechowywać procedury, widoki i przełączniki. Do tego całkiem rozbudowane funkcje typu import / export. Aplikacja zdecydowanie przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

SIDU

sidu Czyli śmieszna nazwa (Select Insert Delete Update), ale całkiem ładny  interface. Kolejny darmowy, bazujący na przeglądarce klient do obsługi MySQL. Prosta konfiguracja (a w zasadzie je brak) i szybkość działania czynią ten produkt naprawdę godnym polecenia.

Działa praktycznie pod każdą przeglądarką, dodatkowo potrafi pracować nie tylko z MySQL, ale też obsługuje Postgres i SQLite. Sam interfejs bardziej bardziej przypomina aplikację desktopową, samo narzędzie też jest całkiem rozbudowane.

Adminer

Na koniec zostawiłem sobie najbardziej hardcorową aplikację tego typu: Adminer znany wcześniej pod nazwą phpMinAdmin – aplikacja o tyle ciekawa że nie wymaga specjalnej instalacji, bo to tylko jeden plik… ale nie dajmy się zwięść pozorom – ten plik potrawi bardzo wiele. Można nim wykonać prawie wszystkie operacje na bazie danych. Polecam – nie trzeba instalować, wystarczy zgrać plik i… działa.

Podsumowanie

Oczywiście temat nie został całkowicie wyczerpany. Istnieje jeszcze kilka(naście) projektów o których tutaj nie napisałem, pomijam też rozwiązania desktopowe i komercyjne. Warto jednak czasami rozejrzeć się za czymś innym niż smutny i coraz wolniejszy phpMyAdmin

A wy ? Czego używacie ?