Drupal

Drupal

Kolejny post z cyklu podstawy CMS, tym razem

Drupal to system równie popularny jak wymieniany wcześniej WordPress . Drupal posiada dużo większe możliwości i skupia ogromną rzeszę developerów pracujących stale nad jego rozwojem. Największą jego potęgą jest jego modularność. Zasadniczo “w Drupalu można zrobić wszystko”.

Rozszerzenie go kolejne moduły wymaga umiejętności programistycznych, ale daje on wręcz nieograniczone możliwości aranżacji i organizacji treści na stronie. Dostępność literatury jest ogromna, tzw. wspólnota też jest w stanie rozwiązać niejeden problem.

Dostępne moduły pozwalają na uruchomienie sklepów internetowych opartych na Drupalu (ubarcart), oraz w zasadzie dowolnej kombinacji rozwiązań. Istnieją specjalne wersje Drupala pozwalające na tworzenie portali dla szkół, organizacji społecznych czy też dowolnie innych wybranych scenariuszy.

Z mojej praktyki wynika, że problemem może być jedynie backend – który dla początkującego użytkownika może wydawać się zbyt skomplikowany na pierwszy rzut oka, nie mniej jednak – przy pomocy kilku (nastu) rozszerzeń można dostosować i ograniczyć jego możliwości do porządanej czytelności interfejsu.

Wydajność Drupala jest przyzwoita, spora liczba rozszerzeń i możliwości cache’ujących. Bardzo dobra jest też funkcja automatycznej aktualizacji poszczególnych modułów, co pozwala nam trzymać zawsze najnowsze wersje bibliotek.