Google uruchamia Page Speed Service

Google uruchamia Page Speed Service

Nie jest to specjalnie nowatorska usługa ( CloudFlare ), ale Page Speed Service w wykonaniu Google na pewno przyniesie lekkie zamieszanie na rynku 🙂 Na czym owa usługa polega? Google posiada sporo serwerów – jak wiadomo, teraz chce się tymi serwerami podzielić z gawiedzią żeby realizować ideę “szybkich stron”. Jak się z nami podzieli tymi serwerami? W bardzo “prosty” sposób. Nasza strona, będzie pobierana bezpośrednio z naszego serwera, optymalizowana przez wykorzystanie technik opisanych z Page Speed Online a następnie dostarczana klientowi z najbliższego serwera Google.

Oczywiście jak na Google przystało, wszystko jest zautomatyzowane i wystarczy tylko dodać rekordy CNAME do naszych DNSów. Usługa jest na razie w fazie beta, można zapisywać się do “kolejki” i czekać na przydziały. Na starcie usługa jest darmowa, potem pewnie pojawią się opłaty. Pytanie, czy warto? Z pewnością – przez jakiś czas używałem na moich serwerach mod_pagespeed który dawał wyraźnego kopa serwowanym stronom, niestety powodował też spore obciążenie procesora. Jeżeli “zrzucimy” całą pracę na serwery Google – efekty mogą być bardzo korzystne.

Wspomniałem na początku, że usługa ta nie jest specjalnie nowatorska – CloudFlare realizuje to zadanie, ale jedynie połowicznie – serwuje naszą stroną taką jaka jest, przy pomocy serwerów CDN. Amazon AWS też oferuje CDN w postaci usługi CloudFront, ale jedynie Google dodaje optymalizację kodu i zasobów. Pytanie tylko jak sobie z tym poradzi, szczególnie w przypadku bardziej dynamicznego kontentu.

Tak czy inaczej – do kolejki się zapisałem, teraz cierpliwie czekam na odpowiedź. Jak tylko uda się uruchomić ową usługę… na pewno się o tym dowiecie 🙂