Jak walczyć ze SPAMem na stronie

Jak walczyć ze SPAMem na stronie
Spis treści

Problem SPAMu to nie tylko kwestia setek maili które otrzymujemy na nasze skrzynki emailowe, ale również bzdurne komentarze do naszych wpisów, oraz masowo wysyłane odnośniki na forach. Tym razem przedstawię kilka sposóbów na moderację komentarzy.

Z reguły prędzej czy poźniej ktoś trafi na naszą stronę. Z reguły pojawi się też pierwszy komentarz na naszym serwisie. Z reguły jesto to SPAM. Jak sobie z tym radzić? Zasadniczo moderacja ręczna jest konieczna, ale możliwa jest do pewnego momentu. Zwykle moje WordPressowe serwisy z pozostawionymi komentarzami po jakiś 2-3 tygodniach od pojawienia się w sieci łapią pierwsze spamerskie komentarze.

Dlaczego spamerzy spamują?

Odpowiedź jest oczywista – dla pieniędzy. Pytanie tylko skąd u zwykłego spamera, który wkleił komentarz na naszym blogu pojawią się pieniadzę. Otóż jest to kwestia SEO – im więcej o nas w internecie tym lepiej. Czy jest to link do strony spamera z adresem jego strony, czy bezpośrednia reklama jego produktu – ważne, że pojawia się w sieci.

Jak się przed tym bronić?

Można moderować ręcznie – o czym pisałem wcześniej. Jest to o tyle skuteczne, że w ten sposób jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkie nieporządane wpisy z dokładnością 100%. Ale gdy blog urośnie, albo liczba spamu zacznie przekraczać nasze możliwości (na jednym z moich blogów mam około 100 komentarzy dziennie – przefiltrowanie tego ręcznie jest praktycznie niemożliwe) trzeba znaleźć inne rozwiązania.
Jednym z nich jest uruchomienie Captcha czyli generowanego obrazka, który może być przeczytany tylko przez człowieka. Dzięki temu, jesteśmy teoretycznie zabezpieczeni przed spamem, ale potwornie spowalnia to wprowadzanie nowych wpisów, a obrazki z Captchy są często trudne do rozszyfrowania nawet dla człowieka. Rozwiązanie skuteczne, ale nie idealne.

Automatyczni moderatorzy

Mówią, że komputery potrafią wszystko więc… dlaczego same nie walczą, ze SPAMem. Otóż wbrew pozorom jest to całkiem możliwe. Problem polega jedynie na skuteczności automatycznych rozwiązań. System musi zrozumieć i ocenić komentarz, a następnie zaklasyfikować go jako SPAM lub HAM :).
Dwa najpopularniejsze serwisy jakie znam to Akismet oraz Mollom . Oba z nich posiadają wtyczki do naszych ulubionych systemów CMS, więc instalacja nie sprawi większych problemów.

Akismet jest darmowy dla serwisów niekomercyjnych, posiada wtyczki praktycznie do wszystkich znanych mi systemów CMS, dodatkowe rozbudowane API pozwala na integrację praktycznie z każdym rozwiązaniem.

Mollom zachwala się skutecznością na poziomie 99.92%, a do jego niepowtarzalnych zalet należy obsługa wielu języków, szczegółowe statystyki, możliwość dodatkowej Captcha, wysoko wydajna infrastruktura serwisu. W wersji podstawowej jest bezłpłatny.