Jaki CMS wybrać?

Jaki CMS wybrać?
Spis treści

Tytuł tego postu jest bardzo dobry, ale odpowiedzi prostej nie ma. Można skorzystać z porównania, ale w większości przypadków decyzję za nas powinien podjąć specjalista. Wszystko zależy od naszych potrzeb, struktury serwisu… zasobności portfela. Wprawdzie systemy CMS często są na darmowych licencjach nie należy zapominać, że ich wdrożenie będzie  kosztować.

Szybkie rozwiązania

Najłatwiej i najszybciej uruchomimy  stronę opartą o platformę  WordPress . Teoretycznie jest to system stworzony z zamiarem bycia najlepszym systemem do prowadzenia bloga (i jest), ale jego możliwością daleko wykraczają poza dostępność podstawowych opcji. Znane jest wiele przypadków, gdzie WordPress jest wykorzystywany do prowadzenia całkiem pokaźnych serwisów firmowych. Dostępność setek szablonów

Bez programisty się nie da

Jeżeli chcemy prowadzić stronę edytowaną przez wielu autorów warto pomyśleć o  Drupalu . Zasadniczo w ten przedział rozwiązań pasuje większość CMSów. Niestety moim zdaniem nie da się uruchomić takiego serwis bez minimum wiedzy programistycznej. Wprawdzie instalacja gołego serwisu i dodatkowych modułów to zadanie, z którym poradzi sobie każdy – o tyle zrobienia kroku dalej – wymaga już umiejętności programowania.

Gotowe szablony pozwalają szybko zmienić strukturę i kompletny wygląd serwisu, ale wszystko co idzie dalej. Wymaga programisty.

Na co zwrócić uwagę

Pierwszym aspektem, na którym trzeba się skupić jest struktura serwisu. W zależności od wyglądu strony, sposobu prezentacji danych oraz ich ilości różne rozwiązania sprawuję się lepiej lub gorzej.

Ważnym zagadnieniem jest też obciążenie serwisu dziś i w przyszłości. Nie każdy CMS nadaje się do prowadzenia strony, która będzie miała tysiące wejść dziennie. Oczywiście sprawę może rozwiązać lepsza platforma hostingowa, czy dedykowany serwer, ale nie tędy droga. Większość systemów CMS ma wbudowane systemu cachowania stron, ale ich działanie opiera się głównie na odciążeniu bazy danych, oraz wygenerowania statycznych wersji poszczególnych podstron serwisu.

Bardziej zaawansowane CMSy (czy też wtyczki do systemów CMS) dają możliwość korzystania z CDNów (Content Delivery Network), które potrafią rozproszyć dane znajdujące się na naszym serwerze na wiele serwerów dzięki czemu dostępność i szybkość serwisu ogromnie wzrasta.

Dlaczego open source

Open Source jest dobry, nie tylko dlatego, że jest darmowy. Jest to jego niepowtarzalna zaleta, ale większą jest fakt że pracują nad nimi dziesiątki programistów, a popularność danej platformy powoduje jej szybki rozwój. Dzisiątki rozszerzeń, pluginów oraz modyfikacji powodują, że dostajemy nowe funkcje zupełnie za darmo i mamy pewność że dane rozwiązanie zostało sprawdzone przez setki użytkowników.

Zwykle mamy tez zapewnioną ciągłość aktualizacji, a pojawienie się nowych wersji umożliwia nam bezpłatne aktualizacje i upewnienie się, że nadążamy za nowymi technologiami. Zmiana wersji PHP czy MySQL na serwerze hostingowym nie powoduje problemów z działaniem systemu, który ma odpowiednio częste aktualizacje. W przypadku dedykowanego systemu CMS musimy prawdopodobnie zapłacić za aktualizację, albo… liczyć na szczęście.

Największą zaletą otwartego oprogramowania jest fakt, że wsparcie do popularnego systemu CMS może zapewnić nam każdy webdevelper, który zna dany system. Jeżeli korzystamy np. z WordPress a – musimy znaleźć fachowca od WordPressa, jeżeli posiadamy Drupal’a – wystarczy zatrudnić programistę z doświadczeniem w Drupalu – sprawa jest prosta.

Kiedy system dedykowany

Czasami jednak nie da się obejść bez dedykowanego systemu CMS – wprawdzie da się zrobić wszystko za pomocą dostępnych darmowych rozwiązań, ale stopień skomplikowania niektórych serwisów powoduje, że nie da się ugryźć tematu łatwo i szybko. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z rozbudowanym i skomplikowanym katalogiem produktów, czy prezentacją jakiś specyficznych danych. Zwykle też dedykowane rozwiązania, napisane w odpowiedni sposób będą szybsze. Wszystko zależy od wiedzy i umiejętności programisty.