jQuery na diecie – jQuip

jQuery stało się standardem w przypadaku bibliotek JavaScript. Działa bez większych błędów, niestety z każdą kolejną wersją przybywa jej kilobajtów. Aktualnie wersja 1.7.1 skompresowana ma ponad 93KB. Jest to całkiem spory rozmiar szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę urządzenia mobilne i ogólnie połączenia, gdzie płacimy za transfer.

Wprawdzie są rozwiązania hostowane na serwerach CDN – ich lista znajduje się tutaj . Dzięki takiemu rozwiązaniu odciążamy naszą stronę, mamy też szansę, że  odwiedzający naszą stronę ma już tą bibliotekę w cache swojej przeglądarki. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej jest “ciężko”. Co można więc zrobić?

Grupa developerów wpadła na pomysł odchudzenia jQuery do najczęściej używanych funkcji. Większość z nas korzysta jedynie z podstawowych funkcji w postaci selektorów, ewentualnie $.ready() albo .css(). jQuip  to właśnie odpowiedź na nasze problemy. System pozwala na zbudowanie odchudzonej wersji jQuery wyłącznie z potrzebnymi funkcjami. Wersja bazowa to jedynie 15KB, po dorzuceniu potrzebnych funkcji rośniemy do 20KB.

jqbuilder