Rozpoczęcie pracy z CodeIgniter

Rozpoczęcie pracy z CodeIgniter
Spis treści

O tym, że jestem wielkim fanem CodeIgniter’a moi czytelnicy wiedzą już od jakiegoś czasu. Przy okazji pracy z tym systemem udało mi się stworzyć nawet bibliotekę wspierającą XCache dla CodeIgniter , która zostanie włączona do rdzenia CodeIgniter (następne wydanie). Ten framework tak mi się spodobał, że pomyślałem, że byc może warto zebrać jakąś społeczności CodeIgniter’a w Polsce. Więc… rozpocząłem tłumaczenie przewodnika użytkownika CodeIgniter . Chętnych do pomocy proszę o kontakt . A wracając do głównego tematu tego postu – krótki przewodnik  jak rozpocząć prac z CodeIgniter.

Instalacja

Po pierwsze musimy pobrać CodeIgniter na nasz lokalny serwer. Polecam ostatnią wersję, która na czas pisania tego artykuły jest oznaczona numerem 2.0.3. Pobierać możemy paczkę ze strony CodeIgniter z repozytorium GitHub’a .

Po pobraniu paczki musimy ją rozpakować i wgrać na serwer. Paczka zawiera katalogi

application
system
user_guide

oraz dwa pliki:

index.php
license.txt

I teraz jeżeli chcemy aby nasz system widoczny był z poziomu roota, wgrywamy to do katalogu głównego serwera, jeżeli ma działać z podkatalogu musimy wgrać go do… katalogu.

Możemy ominąć katalog user_guide jeżeli nie potrzebujemy podręcznika użytkownika CodeIgniter na serwerze, warto jednak mieć go u siebie na dysku bo na pewno skorzystamy z niego nie raz.

Tyle – instalacja zakończona.

Konfiguracja

W zasadzie jest to wystarczająca konfiguracja aby wystartować z CodeIgniter. Jeżeli skierujemy teraz przeglądarkę na nasz serwer – framework już działa. Czymże jednak jest nieskonfigurowany framework. Otwieramy więc plik application/config/config.php. Co nas interesuje w tym pliku? Kilka zmiennych:

$config['base_url']	= '';

odpowiada za główny katalog naszego serwisu. Możemy ją zostawić pustą, system sam spróbuje ją rozpoznać lub ustawić zgodnie z właściwą nazwą. Czyli, jeżeli umieściliśmy CodeIgniter w katalogu /test i jest on dostępny przez adres http://localhost/test zmienna ta powinna być ustawioan na /test albo http://localhost/test.

$config['index_page'] = 'index.php';

Jak sama nazwa wskazuje nazwa ta odpowiada za głowny wykonywalny plik w naszym systemie. Domyślnie jest to index.php. Jeżeli korzystamy z mod_rewrite zmienna ta powinna być pusta. Tyle.

$config['language']	= 'english';

Jest to zmienna językowa – CodeIgniter bardzo dobrze radzi sobie z wieloma językami, możemy zmienić to ustawienie na pl ale musimy wcześniej pobrać polską paczkę językową.
Najbardziej aktualna znajduje się tutaj . Paczkę pobieramy i wgrywamy do katalogu application/languages/

$config['encryption_key'] = '';

Tą zmienną musimy ustawić jeżeli będziemy korzystać z ciasteczek lub sesji. Wpisujemy tutaj losowy ciąg znaków potrzebny to kodowania i zabezpieczenia zmiennych.

Tyle z podstawowych bazowych ustawień. Reszta zmiennych nie jest nam na razie potrzebna.

W następny odcinku dalsza konfiguracja CodeIgniter…