WordPress

WordPress

Nowy cykl artykułów, w którym postaram się opisać popularne systemy CMS. Zaczniemy oczywiście od króla.

WordPress to aktualnie najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. Jego prostota instalacji i obsługi sprawia, że uruchomienie kompletnego serwisu zajmuje mniej niż 10 minut.

Dostępność szablonów, rozszerzeń oraz developerów gotowych uruchomić nam serwis jest ogromna. Aktualizacje są bardzo regularne, cały system pracuje w wielu językach, w tym i w języku polskim.

Idealnie nadaje się do uruchomienia pierwszej strony opartej na systemie CMS. Został zaklasyfikowany jako platforma blogowa (co przyświecało jego stworzeniu), ale tak naprawdę równie dobrze sprawi się w roli systemu zarządzania treścią nawet dla bardziej rozbudowanych witryn.

Spośród tysięcy gotowych pluginów, które można zainstalować jednym klikiem można znaleźć praktycznie wszystko. Integrację z systemami cache, pluginy do Facebooka czy integrację z popularnymi serwisami YouTube czy Flickr.

Prostota w tworzeniu szablonów na pewno zachęci również początkujących webmasterów do stworzenia swojej pierwszej “skórki” właśnie dla tego systemu.