Znacie Snipplr?

Znacie Snipplr?

Każdy z nas posiada zestaw “snippetów” – nie wiem jak to przetłumaczyć na język polski – skrawki? wstawki? fragmenty kodu? Chodzi o kod, który używamy dosyć często w różnych projektach. Czasami jest to jakaś działająca funkcja sprawdzająca poprawność zmiennych, czasami jest to sposób użycia jakieś klasy a czasami jest to… coś innego. Wiadomo o co chodzi – Snippet to taki kod, funkcja, klasa którą możemy wielokrotnie używać przy różnych okazjach.

Swoje snippety do tej pory trzymałem w Komodo Edit – oczywiście problem pojawił się jak potrzebowałem dostać się do takiego snippeta z innego komputera… Oczywiście jest rozwiązanie “typu geek” czyli trzymanie snippetów na DropBox ie i linkowanie do nich z różnych lokalizacji, ale ja chciałem czegoś wygodniejszego.

Serwisów ze snippetami nie brakuje. Najbrzydrzy z nich to Snipplr więc właśnie z niego korzystam. Idea jest prosta – zakładamy konto, dodajemy fragment kodu. Definiujemy język programowania, krótki opis, ewentualnie URL do źródeł albo szerszego opisu. Jeżeli ktoś chce, może snippet uczynić prywatnym, ale… po co?

Polecam ten serwis – można znaleźć bardzo fajne i przydatne funkcje. Oczywiście należy brać poprawkę na jakość pewnych rozwiązań – nie zawsze są one idealne, nikt tego nie moderuje. Nie mniej jednak – do trzymania własnego kodu, ewentualnie do odkrywania fajnych rozwiązań – nie ma nic lepszego. Polecam!