Amazon idzie po bandzie – AWS Elastic Beanstalk ze wsparciem dla PHP

Amazon idzie po bandzie – AWS Elastic Beanstalk ze wsparciem dla PHP

Coraz bardziej lubię chmurę Amazonu. Ma swoje wady, ale ma też mnóstwo zalet. Uruchamiają nowe usługi praktycznie co miesiąc, ceny obniżają raz po raz, a dostępność ich rozwiązań jest naprawdę wysoka. Ciężko mi sobie wyobrazić powstanie konkurencyjnej oferty która mogłaby pobić Amazon. Kolejna usługa wnosi kolejne funkcje – tym razem dla developerów PHP!

Na czym polega magia Amazonu? Przy projektach, gdzie tak naprawdę nie wiadomo jakie będzie obciążenie docelowe czy też ruch jest bardzo nierównomierny – ciężko ustawić infrastrukturę tak żeby wytrzymała ruch a z drugiej strony nie była zbyt kosztowna. Oczywiście cała chmura właśnie na tym polega, ale ustawianie tego ręcznie – można śmiało powiedzieć – nie należy do rzeczy specjalnie prostych.

Amazon stworzył bardzo wygodne narzędzie zwane  AWS Elastic Beanstalk , które pozwalało na bardzo proste uruchomienie samo-skalującej się aplikacji w chmurze dla developerów Javy. Teraz jest to dostępne również dla developerów PHP. Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy utworzyć aplikację – dodać kod przez repozytorium GIT, ustawić parametry takie jak minimalną ilość instancji oraz maksymalną i reszta zostanie zrobiona przez Amazon 🙂 Czyli z automatu dostajemy takie narzędzia jak Load Balancer, Auto Scaling itp, itd.

Krótki opis jak to działa można znaleźć tutaj