Darmowe bazy MySQL i Oracle od Amazonu

Darmowe bazy MySQL i Oracle od Amazonu

Kolejny dzień, kolejne zaskoczenie – tym razem Amazon pozwala na przetestowanie swojej kolejnej usługi za darmo – Amazon RDS . Czym jest RDS? To samoskalująca się relacyjna baza danych – czyli specjalnie przygotowana wirtualna maszyna z bazą danych MySQL lub Oracle do wyboru.

Co konkretnie dostajemy za darmo? 20 GB miejsca na bazę danych, 20GB na backup oraz najmniejszą dostępna instację RDS – czyli cytując za Amazonem: Small DB Instance: 1.7 GB memory, 1 ECU (1 virtual core with 1 ECU), 64-bit platform, Moderate I/O Capacity. Całkiem przyzwoita konfiguracja. Tak jak i w przypadku darmowego rocznego dostępu do usługi musimy mieć kartę kredytową aby się zarejestrować. Istniejący klienci mogą po prostu uruchomić bazę i cieszyć się darmowym dostępem przez 60 dni.

Co po okresie darmowym? Nie jest już tak wesoło – szczególnie na polską kieszeń – instancja w US kosztuje w granicach $2.5 za dzień pracy, przy wykupieniu zarezerwowanej inastancji na rok, cena spada do $0.65 za dzień pracy, ale trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem rzędu $195 za rok. Przy wykupieniu rezerwacji na 3 lata za $300 mamy $0.48 za dzień pracy. Cennik Amazonu jest dosyć skomplikowany – trzeba dokładnie policzyć co nam się kalkuluje a co nie.