Edytor PHP – PhpStorm

Edytor PHP – PhpStorm

Od dawien dawna korzystałem z Komodo Edit . Wszystko działało bez zarzutów. Wydajność, stabilność… jednak czegoś mi brakowało. Większej integracji z PHP którą dostarczył mi właśnie PhpStorm . Co wyróżnia PhpStorm na tyle innych edytorów? Jest to IDE stworzone specjalnie na potrzeby programistów PHP. Mamy więc takie narzędzia jak automatyczne uzupełnianie kodu PHP (ale to ma każdy dobry edytor), wykrywanie zduplikowanego kodu, funkcje do refaktoringu PHP, wsparcie dla Smartego i PHPDoc oraz wspaniałą obsługę języków dodatkowych takich jak JavaScript, SQL czy XML.

Oczywiście oprogramowanie to działa na każdej z platform – Windows, Mac OS X i Linux. Do tego mamy integrację z systemami wersjonowania kodu jak Git, SVN czy stary dobry CVS. Nie wspomnę o zaawansowanym edytorze HTML i CSS ze wsparciem dla HTML5.

Robi się jeszcze przyjemniej jak wchodzimy w trochę bardziej zaawansowane funkcje – mamy do dyspozycji PHP Debugger, wbudowany w środowisko, wsparcie dla profillerów (xDebug albo Zend Debugger). Długo by się rozpisywać, warto zerknąć na stronę ze zrzutami ekranów i opisem funkcji .

Z miłych funkcji – możemy zmienić praktycznie wszystko. Zaczynając od kolorów, po skróty klawiszowe do każdej operacji. Bardzo wygdna praca ze zdalnymi projektami oraz cały zbiór pluginów które uzbroją nasze IDE w praktycznie wszystko co można sobie zamarzyć.

Po miesiącu pracy z tym IDE mogę je zdecydowanie polecić każdemu, kto zajmuje się profesjonalnie webdevelopment.

A… zapomniałbym wspomnieć o prostej sztuczce do integracji z CodeIgniter .

A wy czego używacie do codziennej pracy?