Praca w branży IT na stanowisku developera

Czyli robimy szybko i byle jak. Ważne, że płacą

W swoim życiu z niejednego pieca chleb jadłem. Pracowałem na różnych stanowiskach, w różnych firmach. Czasami była to mała firma gdzie siedziałem z właścicielami face 2 face. Czasami w dużych korporacjach gdzie bez identyfikatora nie można było wejść do toalety. Dzisiaj opowiem wam o pewnej historii, gdy pracowałem dla tzw. software house'

GoLang webview czyli wieloplatformowa aplikacja

GoLang webview czyli wieloplatformowa aplikacja

slav

Raz na czas, potrzebuję napisać coś na tzw. “desktopa”. Czyli na ogół aplikację, która nie uruchamia się w przeglądarce i działa “lokalnie” na komputerze. Za starych dobrych czasów pisałem takie wynalazki na każdą platformę osobno - Windows -> Delphi, Mac -> Swift, Linux -> … Poszukiwanie wieloplatformowego rozwiązania stało się proste. Jest Flutter i Dart i wiele innych języków (Java ?), w których można pisać raz i kompilować na wiele platform.

Można też skorzystać np. z Electrona ale rozmiar binariów (>100mb) mnie przerasta. Jest też projekt Fyne ale jest brzydki, a nie chciałem spędzać miesięcy na jego poprawianiu.

Niestety presja czasu nie pozwala mi na eksperymenty z nowymi technologiami, najlepiej czuje się z poczciwym HTML. Jak się zabrać za temat, żeby było szybko, łatwo i przyjemnie.

Jak używać pbcopy i pbpaste

slav

Kopiuj i wklej to podstawowa kombinacja, której uczymy się na początku obsługi komputera.

Chwilę potem pojawia się korzystanie z terminala i już nie jest tak wesoło. Na szczęście można to uruchomić z linii poleceń.

Na Macu mamy polecenia pbcopy i pbpaste. Odpowiednio opanowanie naprawdę przyspieszają pracę.

Migracja strony z Wordpress na Hugo

Migracja strony z Wordpress na Hugo

Dlaczego warto przejść na Hugo i zrezygnować z Wordpress

slav

“Nadejszła wiekopomna chwila” - po 17 latach prowadzenia bloga na Wordpressa przesiadłem się na Hugo . Z góry przepraszam, za brakujące treści i błędy, ale przez te lata nazbierało się ponad 300 postów. Systematycznie będę je czyścił i poprawiał. Jeżeli coś znajdziecie - proszę zostawić komentarz.

Przydatne aplikacje na macOS

Przydatne aplikacje na macOS

slav
Każdy z was ma zapewne zestaw aplikacji, bez których nie może się obejść na czystym systemie. Historia schowka Bardzo przydatne, a zarazem bardzo proste narzędzie, które umożliwia trzymanie historii ostatnich elementów skopiowanych do schowka: clipy-app Szybkie skróty Nic więcej jak możliwość tworzenia skrótów w górnym pasku – idealnie nadaje się do łączenia po SSH z różnymi hostami: shuttle Organizacja okien Bardzo fajne narzędzie do ustawiania okien na pulpicie – skróty klawiszowe, przyciąganie do krawędzi.
Generowanie żądań certyfikatów on-line

Generowanie żądań certyfikatów on-line

slav
TL;DR: CSR Generator . Przy generowaniu CSR zwykle używa się linii poleceń lub wbudowanych narzędzi panelu administratora (cPanel, Plesk czy Directadmin). Teoretycznie używanie zewnętrznych nie jest bezpieczne ze względu na “widoczność” klucza prywatnego. Praktycznie wymienione wyżej narzędzie pracuje w 100% na przeglądarce i JS więc nic nie wychodzi poza nasz komputer. CSR Generator jest firmowany przez NameCheap – jedną z moich ulubionych firm sprzedających certyfikaty.

CodeIgniter 4 htaccess i redirect

slav

CI4 pojawił się już chwilę temu, o czym pisałem tutaj . Najbardziej upierdliwa jest początkowa konfiguracja, która zakłada że trzymamy wszystko poza public_html. Ma to sens, ale nie wszędzie jest to możliwe – a na pewno w moim środowisku developerskim wygodniej jest mi trzymać zadany projekt w jednym folderze.

Sprawdzanie lokalizacji IP i PTR

Sprawdzanie lokalizacji IP i PTR

slav
Od czasu do czasu robię skrypty na własny użytek i opakowuje je w interface, bo pisanie wszystkie z linii poleceń nie zawsze jest wygodne. Często muszę sprawdzić źródło danego adresu IP (kraj albo adres PTR), ewentualnie sprawdzić przez jaki serwer ja sam się łączę. Obłożyłem to w prosty interface i mamy: GeoIP . Rozwiązanie korzysta z darmowej bazy GeoLite2 MaxMind. Domyślnie pobiera adres IP odwiedzającego.